Wybór materaca dla dzieckaJaki materac dla dziecka?

Materac w łóżeczko dziecięcym jest tą rzeczą, na której dziecko w pierwszych dwóch latach swojego życia spędza większość czasu. W pierwszych dniach po urodzeniu dziecko może przesypiać nawet do 20 godzin dziennie, a po 2 latach ok. 13 godzin. Znaczenie materaca dla prawidłowego rozwoju dziecka jest więc bardzo duże. Jego wybór powinien być zatem bardzo przemyślana decyzją.

Poniżej postaramy się w skrócie omówić najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca dla dziecka.
Nowy materac dla każdego dziecka

Podstawową zasadą jest to, żeby każde dziecko otrzymało nowy materac. Używany materac może posiadać odkształcenia, a także zawierać niepożądane bakterie, roztocza i grzyby, które mogły rozwinąć się podczas wcześniejszego użytkowania materaca.
Twardość materaca

Materac dla niemowląt powinien mieć odpowiednią twardość. Leżące dziecko powinno zagłębić się w nim na ok. 2 cm. Dobrym rozwiązaniem są materace dwustronne bardziej miękkie na stronie przeznaczonej dla niemowląt i twardsze na stronie przeznaczonej dla starszych dzieci. Wbrew powszechnym opiniom popularne w Polsce materaca kokosowe, kokosowo-piankowe lub gryczano-kokosowe są z reguły zbyt twarde dla niemowląt i nie zapewniają im odpowiedniego komfortu. Pod względem twardości znacznie lepsze są materace z lateksu, pianki termoelastycznej lub odpowiednio twardej zimnej pianki, a nawet zwykłej pianki.
Elastyczność punktowa

Materac posiada tym większą elastyczność punktową im mniej się odkształca wokół punktu nacisku na materac. Wysoka elastyczność punktowa w połączeniu z odpowiednią twardością materaca stwarza idealne warunki dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa dziecka i zapewnia maksymalny komfort. Dzięki wysokiej elastyczności punktowej nacisk materaca rozkłada się równomiernie na całą powierzchnię ciała dziecka. Najbardziej elastyczne punktowo są materace z pianki termoelastycznej, lateksu lub wysokogatunkowej zimnej pianki. Materace kokosowe, piankowo-kokosowe, a także gryczano-kokosowe posiadają znacznie mniejszą elastyczność punktową.
Wentylacja materaca

Dobry materac powinien odprowadzać niezdrowy nadmiar ciepła a także wydychany dwutlenek węgla. Wbrew częstym opiniom dziecko nie powinno spać w zbyt wysokiej temperaturze. Optymalna temperatura do snu w pokoju dziecka to ok. 18°c.

Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do przegrzania dziecka. W pierwszym roku życia dzieci są szczególnie wrażliwe na oddziaływanie wysokich temperatur, bo ich system termoregulacji nie jest jeszcze rozwinięty i nie potrafi skutecznie obniżać temperatury ciała. W najlepszym razie przegrzanie może powodować dyskomfort i rozdrażnienie dziecka. Często powoduje ono jednak różnego typu infekcje i inne stany chorobowe.

Należy także pamiętać, ze przewiewny materac i wytworzony w nim suchy klimat stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju wszelkiego rodzaju mikroorganizmów tj. bakterie, roztocza i pleśń.

Dobry materac powinien posiadać zarówno przewiewny pokrowiec jak i wkład. W przypadku pokrowców zasadniczo nie ma kłopotu, gdyż właściwie wszystkie pokrowce są oddychające. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy na materac nałożymy nieprzepuszczający powietrza ochraniacz (zabezpieczający przed przemoczeniem materaca), który zniweczy nawet bardzo dobre właściwości wentylacyjne materaca. Dlatego powinniśmy stosować się wyłącznie przepuszczające powietrze ochraniacze materacy (niestety trudno dostępne), nieprzemakalne prześcieradła przepuszczające powietrze lub materace posiadające oddychający i nieprzemakalny pokrowiec.

Równie ważna jest jednak wentylacja wkładu materaca. To dzięki niej ciepło jest odprowadzane poza materac. Przez materac odprowadzany jest także wydychany przez dziecko dwutlenek węgla, który jako cięższy od powietrza w materacach bez odpowiedniej wentylacji zalegałby na jego powierzchni i utrudniał dopływ świeżego powietrza.

Producenci materacy stosują różne systemy wentylacyjne. Do najbardziej efektywnych rozwiązań należy umieszczenie warstwy z włókien przestrzennych o strukturze plastra miodu swobodnie przepuszczającej powietrze bezpośrednio pod pokrowcem materaca (np. w materacu Bryza) i połączanie jej od spodu z pionowymi kanalikami wentylacyjnymi przechodzącymi przez piankową część materaca. Górna warstwa zapewnia bardzo dobrą wentylację poziomą, odprowadzając nadmiar ciepłą spod plecków dziecka. Pionowe kanaliki dostarczają świeże powietrze do powierzchni materaca, a także odprowadzają ciężki dwutlenek węgla. Przepuszczająca warstwa o strukturze plastra miodu jest dosyć drogim rozwiązaniem. Podobny efekt można jednak uzyskać poprzez poziome nacięcia piankowej powierzchni materaca (np. materac Watercube). Choć połączenie wentylacji poziomej i pionowej jest najlepszym rozwiązaniem, to ważne, żeby materac posiadał chociaż jeden system wentylacji.

Materacami o dosyć prostej wentylacji poziomej są materace gryczano-kokosowe. Ich wentylacja bazuje na wszytych w poszewkę łuskach gryczanych, pomiędzy którymi powietrze może cyrkulować. Minusem tego rozwiązania jest dyskomfort dziecka, któremu nie zawsze będzie wygodnie się leżało na twardych łuskach.
Pokrowiec materaca

Przy wyborze materaca dobrze jest zwrócić uwagą na pokrowiec materaca. Ważne jest żeby pokrowiec przepuszczał powietrze i można go było zdjąć do wyprania. Praktyczne są pokrowce dwuczęściowe, które pozwalają na użytkowanie jednej części, podczas gdy druga może w tym czasie zostać wyprana. W droższych materacach stosowane są pokrowce oddychające i równocześnie nieprzemakalne. Pozwalają one na rezygnację z podkładów chroniących materac przed przemoczeniem. Najczęściej niestety podkłady takie nie przepuszczają powietrza. Ostatnio pojawiły się materace z pokrowcami zawierającymi tzw. aktywne jony srebra, które mają naturalne działanie antybakteryjne.
Usztywniane boki

Usztywniane boki w materacu mają za zadanie ułatwiać maluchowi podnoszenie się w łóżeczku przy szczebelkach. Dzięki twardszej piance po bokach nóżka dziecka nie ześlizguje się z materaca i nie wypada poza szczebelki łóżeczka.
Bezpieczne materiały i certyfikaty

Bardzo ważne jest, żeby materac przeznaczony dla dziecka był wykonany z atestowanych materiałów. Tylko wtedy możemy mieć pewność, ze materac nie zawiera szkodliwych substancji. Istnieją różne instytucje certyfikujące. Najbardziej znanym certyfikatem dla produktów tekstylnych z przeznaczeniem dla niemowląt jest Öko-Tex Standard 100, Klasa 1. Jeżeli materac posiada taki certyfikat, to wszystkie materiały, z których został on wykonany, zostały przebadane i nie wykryto w nich żadnych substancji, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla niemowląt lub powodować alergie.


O firmie   Kontakt  
© 2012 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: mavdesign.pl